Cengiz Akbay

Cengiz Akbay

Hakkımda

1967'de İstanbu'da doğmuşum.

Lise eğitimimi Özel Kalamış Kolejinde tamamladıktan sonra 1987 yılında Amman Üniversitesi "faculty of Management" bölümünden mezun oldum. Tek idealim reklamcı olmaktı ama nasıl olacağımı da bilemiyordum.. Sonrasında bulabildiğim tüm kurs, seminer ve eğitime katıldım. Grafik tasarımcı olma yolunda ciddi adımlar atmıştım artık. Sonrasında Londra'da University of the Arts London grafik tasarım eğitimi alma fırsatını yakaladığımda dünyanın en mutlu genç insanıydım.

1992 de küçük bir raklam atölyesi kurarak mesleğe atıldım, sonrasında da 1999'a kadar ajans büyümeye devam etti. Ekibimle, Varan Turizm, Saudia, Air France gibi kurumsal accountlar a iş ürettik. Bu dönem çizgiüstü işler dönemi oldu. Malum krizden biz de nasibimizi aldık ve üzülerek faaliyetimizi sonlandırdık.

Aynı sene İzmir Advise'da "Creatif Director" olarak işe başladım. Advise'dan ayrıldıktan sonra tekrar İstanbul'a döndüm ve Renault Türkiye iştiraki olan ASF-Agras'ın kuruluşunda görev aldım.

2008 yılında Ajans NC'ye ortak olarak tekrar kendi ajansıma döndüm. NC ile yoğunluklu olarak event firmalarına iş ürettik. Bu konuda ciddi bir know-how ımız oldu. Ortaklıkta çıkan sorunlar nedeni ile NC'den ayrıldım. 

Bir süre free-lance devam ettikten sonra, 2012 yılında CNM Media Ad.'ı kurdum ve halen ajansın kurucu başkanlığını yapmaktayım.


  • Reklam Dünyasındaki Unutulmaz Anım
  • İlham Aldığım Kişiler

Ajansa iş başvurularını okurken, "bildiği programlar" bölümüne yaklaşık 14 program adı yazmış olan genç bir hanımın CV'i dikkatimi çekti. Kendisiyle bizzat görüşmek istedim. Görüşmede anladım ki, genç kuşak maalesef "bilmek" kelimesini çok yanlış yorumluyor...

David Ogilvy, Jelfi Medina, William Bill Bernbach

"Araştırmayan reklamcılar, düşmandan gelen sinyalleri önemsemeyen komutanlar gibidir." David Ogilvy