Meryem Koç

Meryem Koç

Hakkımda

Türkiye'nin en doğusunda adeta bir Heidi olarak doğdu. İki erkek kardeş ve diğer erkek kuzenleriyle beraber büyüdüğü için bir kız çocuğu olduğunu onların sünnet yaşı gelene kadar fark etmedi. Aslında Nasa'da astronot olmak istiyordu, fakat anneannesi onun uzaydan düşüp bir yerini kıracağından korktuğu için annesini astronot olmaması yönünde ikna etmeyi başardı. Sürekli haberleri izleyen ve tüm çizgi filmlerden alıkoyan bu zalim anneanne ülkenin ilk kadın başbakanına duyduğu hayranlıktan ötürü torununun başbakan olması gerektiğine karar verdi ve tüm aileyi ikna etti. Karar verilmişti, onu ertesi sene Harvard'a gönderdiler. Elbette öyle olmadı. Istanbul Bilgi Üniversitesi'nden mezun olarak Reklamcı oldu. Genç yaşında ezilip büzülerek gittiği ajanslarda biraz tecrübe edindi. Daha sonra Oxford'a gitti, gezmeye. Bir buçuk yıl Londra'da yaşadı, öğrencilik dönemlerinde garsonluk yaptı. Buckingam Palace'ın dibinde Sheraton Park Lane Hotel'de çalıştı, burada Prens Charles ve Camilla'nın yüzüne boğazınıza dizilsin diyerek onlara macoron servisi yaptı, neyse ki türkçe konuştuğundan ingiliz ajanları ne dediğini anlamadı. Döndüğünde bir mimarlık dergisinde editör olarak çalıştı. Yazarlık heyecanı sarmıştı, daha sonra Düşünbil, Edebiyatist, İstanbul Art News'de editörlük ve yazarlık ayrıca İstanbul Bienali'nde sanat rehberliği yaptı. Buraları hızlı geçiyorum. Sürekli bir şey anlatıcam beni dinleyin diyen arkadaşları ondan bıktıkları için onu yerlerde sürüyerek bir komedi kulübüne götürüp zorla sahneye çıkardılar. Bu sayede ondan kutuldular, Tuz Biber, BKM gibi sahnelerde insanlara hikayelerini anlattı. Bu hayatında ona verilen en önemli görev tanımı Elon Musk'ı İstanbul'a getirmekti. Pandemi araya girmese şu an tüm dünya onu tanıyor olabilirdi. Tazefikir'de sevgi ve tüm enerjisiyle yaşamına yeni maceralar katmaya devam ediyor.


  • Reklam Dünyasındaki Unutulmaz Anım
  • İlham Aldığım Kişiler

Celil Oker'in dersindeyken ona heyecanımızı nasıl yeneceğimizi sormuştuk öğrencilik yıllarımızda. Bize gülümsedi ve içinde viski olduğunu düşündüğümüz kahvesinden bir yudum aldı: "Şu an ben çok heyecanlıyım." dedi.

Haluk Mesci, İonna Kuçuradi, George Perec, David Chalmers, Johhny Cash, Rainer Maria Rilke

“Specialisation is for insects. I don't believe in this model of trying to focus your life down one thing. You've got one life just do everything you want.” ― Naval Ravikant