Murat Şam

Murat Şam

Hakkımda

Marmara Güzel Sanatlar Fakültesi, yüksek lisans mezunu olan Murat Şam, 1989 yılında Ajans Ultra ile başlayan kariyerine reklam sanat yönetmeni ve yaratıcı yönetmen olarak devam etti. bugüne dek birçok ulusal ve uluslararası markanın reklam kampanyalarını yönetti.
 
Mercedes-Benz, Nestle, PepsiCo, Lipton, Dockers, CarrefourSA, Sodexo, Pakmaya, Tamek, Evyap, Arko, Eczacıbaşı, Okey, Unibaby, Middlesex University, TRT Türk, Sinpaş ve daha birçok marka için çalışmalar yaptı. Uzun yıllar yaratıcı yönetmen ve ajans yöneticisi olarak çalıştıktan sonra 2012’de Fabrika Reklam Ajansı ortağı olarak kendi işinin başına geçti, halen 2018’de kurduğu bir.agency ile çalışmalarına devam etmektedir.
 
2014-2018 yılları arasında 2 dönem üst üste Reklam Yaratıcıları Derneği [RYD] Yönetim Kurulu Başkanı, 2016-2022 yılları arasında Yaratıcı Endüstriler Konseyi [YEKON] Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Sekreteri, TOBB Kreatif Endüstriler Meclisi Üyesi olarak görev yapan Murat Şam, halen üniversitelerin iletişim fakültelerinde öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir.


  • Reklam Dünyasındaki Unutulmaz Anım
  • İlham Aldığım Kişiler

Dpid ve Ryd ortaklığında yapmayı planladığımız "Yaratıcı Etkinlik" projesinde, moderatör olarak bizimle çalışacak olan sevgili Atilla Aksoy ile birlikte geçirdiğimiz zamanlar ve kısa süre sonra gelen vefat haberi, hüzünlü de olsa aklımdan çıkmayan bir hatıradır. Nur içinde yat Atilla Ağabey.

John Hegarty, Atilla Aksoy, Hakkı Mısırlıoğlu, Ernest Hemingway, Al Ries