Tolga Tunçel

Tolga Tunçel

Hakkımda

1988 yılında İstanbul’da doğdu. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik bölümlerinde okudu.

Türkoloji okuduğu ilk yıllarda dil felsefesi; en olmadı postmodern Türk edebiyatı üzerine akademik kariyer yapmayı hedeflerken kendisini bir aylığına Medina Turgul DDB’de staj yaparken buldu. O bir ay hem öğrenim hayatını hem de kariyer hedeflerini değiştirdi.

Bugün her biri Türk reklamcılığının önemli bir figürü haline gelen o günün DDB&Co. ekibine çıraklık yaptı. Yılda onlarca ödül kazanan o ekibin aksine bir buçuk yıla yakın süren DDB&Co. kariyeri boyunca hiç ödül kazanamadı. Bir sonraki ajansı olan BÜRO’da ise ilk iş gününde yazdığı MSA ilanları ile kariyerinin ilk ödülleri olan Kırmızıları kazandı. Sonra sırasıyla UltraRPM, Tribal Worldwide İstanbul, 4129Grey, Titrifikir, Pure New Media ve Tazefikir'de çalıştı.

Yaratıcı grup başkanı olarak görev aldığı Pure New Media’da hem YouTube Ads Leaderboard hem de IPSOS verilerine göre 2019’un en çok konuşulan işlerinden olan Huawei kampanyalarına imza attı. Kariyeri boyunca Türkiye İş Bankası, Audi, VitrA, Okey, Doğadan, Sigortam.net, MSA, Nef, Mercedes-Benz, HSBC, Amnesty International, Pınar, Hürriyet, PepsiCo, Lipton Ice Tea, Turkcell, Huawei, FIAT, Roche, Novartis, Gilead Sciences, Eczacıbaşı, Dynavit gibi markalardan sorumlu oldu. Başta Cannes Lions olmak üzere Clio, Effie, PIAF, Kristal Elma, Felis, MIXX Awards, Kırmızı, A Awards gibi ulusal ve uluslararası pek çok yarışmada ödül ve mansiyon kazandı. Kendisi halen TBWA\İSTANBUL'da yaratıcı grup başkanı olarak kariyerini sürdürüyor. 

 


"Bu olur da, başka ne olur?" 

Anonim.