Hüseyin Ekinciler

Hüseyin Ekinciler

Hakkımda

1979 İzmir doğumlu olan Hüseyin Ekinciler, küçük yaşlardan itibaren resim ve karikatüre ilgi duydu. Bu tutkusu, karikatürlerinin henüz 12 yaşında Yeni Asır gazetesinde, Gırgır ve Leman dergilerinde yayınlanmaya başlamasıyla geleceğini de şekillendirdi ve eğitimine sanat alanında devam etme kararı alarak Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Bölümü’ne girdi.

Grafik tasarımla tanışmasının ardından reklam sektörüne giriş yaptı. İzmir’de ve İstanbul’da ulusal-uluslararası markalarla çalıştı; birçok reklam yazdı, çizdi.

Kariyeri boyunca -İzmir'de ilk olma özelliğini taşıyan- Kıpkırmızı, Ulusal Kırmızı, Bölgesel Kırmızı, Ulusal Kristal Elma, Bölgesel Kristal Elma, Kırmızı Kent Ödülü başta olmak üzere aralarında Altın Kedi gibi ödüllerin de yer aldığı toplam 50 ödül kazandı/kazandırdı (İzmir’de, reklam yarışmalarında en çok ödül kazanan reklamcıdır.). Böylelikle İzmir’de reklam sektörünün gelişmesine öncülük etti ve 2008-2019 yılları arasında 11 yılı aşkın süre hizmet verdiği İzmir lokasyonlu reklam ajansı Reklam Merkezi’nin bugün ulusal çapta sahip olduğu noktaya gelmesinde önemli rol oynadı.

Kariyerine bağımsız olarak devam etme kararı aldıktan hemen sonra bu kez (Çanakkale’de faaliyet gösteren Sihirbazlar Sokağı Reklam Ajansı bünyesinde ve Kreatif Direktör sıfatıyla) Çanakkale’ye ilk Ulusal ve Bölgesel, Kristal Elma ve Gümüş Elma ödüllerini kazandırdı.

Hüseyin Ekinciler çalıştığı ajansların bünyesinde uzun yıllar “Senior Art Director/Kıdemli Sanat Yönetmeni” sıfatıyla yer almasına rağmen meslek hayatı süresince imza attığı işlerin büyük çoğunluğunda “fikir-tasarım-yazarlık” kısmını kendi üretmiş ve yönetmiştir. Kendisi çok yönlülüğüyle hizmet veren nadir reklamcılar arasındadır.

Evli ve bir kız çocuk babası olan sanatçı 2019 yılından bu yana İstanbul, İzmir ve Çanakkale başta olmak üzere proje bazında ajanslara; ABD, Almanya ve Azerbaycan olmak üzere ulusal-uluslararası markalara kreatif direktör/sanat yönetmeni/yazar olarak bağımsız hizmet vermeye devam ediyor. Ayrıca aralarında Reklamcılar Derneği ve İKSEV’in de olduğu çeşitli organizasyonlarda seçici kurul üyeliği yaptı/yapıyor; üniversitelerin ilgili bölümlerine misafir olarak eğitime gönüllü destek verdi/veriyor.


  • Ödüllerim

+7 Kristal Elma (Ulusal ve Bölgesel),
+4 Gümüş Elma (Ulusal ve Bölgesel),
+1 Bronz Elma (Bölgesel),
+1 Kıpkırmızı (Bölgesel),
+11 Kırmızı (Ulusal ve Bölgesel),
+1 Kırmızı Kent (Ulusal-İzmir),
+7 Kırmızı Başarı Ödülü (Bölgesel),
+2 Canlı Kırmızı Başarı Ödülü (Ulusal ve Bölgesel),
+6 Bumerang Ödülü*,
+5 Bumerang Başarı Ödülü*,
+1 Felis (Kısa Liste),
+1 Effie (Kısa Liste),
+1 Altın Kedi**,
+1 İKSEV Afiş Yarışması Ödülü***,
+1 Devlet Mansiyonu****

* İzmir Reklamcılar Derneği tarafından düzenlenmiştir. ** Uluslararası İzmir Kısa Film Festivali kapsamında verilmiştir. *** İzmir Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’nın düzenlediği Uluslararası Avrupa Caz Festivali’nin afiş yarışması 3.lüğü için verilmiştir. **** T.C. Çevre ve Orman Bakanlığı, Gelibolu Yarımadası Tarihi Milli Parkı Logo Yarışması kapsamında verilmiştir.