Öncü Özsu

Öncü Özsu

Hakkımda

İstanbul Üniversitesi Tarih Öncesi Arkeolojisi Bölümü'nden mezun oldu. Arkeolog olmak yerine reklamcılığı seçti. Reklamcılık Vakfı Reklam Yaz Okulu ile reklam sektörüne giriş yaptı. Burada sektörün önemli isimlerinden eğitimler aldı. 2002 yılında Lowe İstanbul'da önce stratejik planlama, sonra yaratıcı grupta staj yaparak reklamcılık hayatına başladı. Sırasıyla McCann Worldgroup/Momentum, Atlantis İletişim, Fikir Merkezi, BIG İstanbul, TBWA Group/Dudu, TBWA İstanbul, Gode İstanbul ve Q Pharma World reklam ajanslarında Reklam Yazarı, Group Head ve Kreatif Direktör gibi farklı pozisyonlarda çalıştı. Freelance olarak farklı reklam ajanslarına danışmanlık verdi, markalara hizmet etti. Şu an Tazefikir Reklam Ajansı'nda Creative Group Head olarak çalışmakta. 

Nissan, Microsoft, Beko, Hyundai, Hepsiburada, Adidas, Avis, Trendyol, Vakıfbank, BNP Paribas Cardif, Goodyear, Canped, Pınar, DYO, İstikbal, Mektebim Koleji, Mercedes-Benz Türk, Herbalife Nutrition, Nestle SMA, Novartis, Bayer, AstraZeneca, Abdi İbrahim, AbbVie, GSK, Pfizer, Roche, Sanofi, Nobel, Amerikan Hastanesi, Aptamil, Bebelac, Toys “R” Us, Jack Daniel’s ve Tetra Pak gibi global ve yerel markalar için çalıştı. Ayrıca sosyal sorumluluk projelerinin reklamları için gönüllü olarak destek verdi. Reklamcılık yarışmalarında onlarca ödül kazandı. Çalışmaları yurt içi ve yurt dışı reklam sitelerinde yayımlandı.

Mesleğin başında Reklamda Ahi Lonca Grubu’nda yer aldı, sektörün çok değerli isimleriyle tanıştı, onlardan eğitim aldı ve söyleşilere katıldı. Bu zamana kadar çalıştığı ajanslardaki iş arkadaşlarından, yöneticilerinden, hizmet verdiği müşterilerinden ve markalardan çok şey öğrendi. Öğrendiklerini gelecek kuşaklara aktarmak için Bilgi Üniversitesi, Maltepe Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi gibi üniversitelerin İletişim Fakülteleri'nde konuşmacı olarak yer aldı, genç iletişimcilerle buluştu. Öğretim görevlilerinin doktora tezleri için röportajlar verdi. 2005 yılından beri üyesi olduğu Reklam Yaratıcıları Derneği’nin, 2018-2021 yılları arasında Yönetim Kurulu Üyesi oldu. Şu an Reklam Yaratıcıları Derneği'nin Disiplin Kurulu Başkanı olarak görev yapmakta.


"Merakınızın peşinden gidin: Benim özel bir yeteneğim yok. Yalnızca tutkulu bir meraklıyım."

Albert Einstein