"Eğer varmak istediğiniz bir yer varsa, etrafınızdaki her şey anlamlı olmaya başlar."

Bahadır Karataş

Bahadır Karataş

1965 yılında dünyaya gelen Film Park’ın kurucu ortağı ve yönetmeni Bahadır Karataş, 1991 yılında Anadolu Üniversitesi Sinema-TV bölümünden mezun oldu. Burslu olarak gittiği Los Angeles’ta USC Sinema Sanatları Okulu’nda üç yıllık bir yüksek lisans programına kabul edildi. İlk sinema filmi 2009 yılında “Usta” oldu. Çektiği kısa metrajlı filmler, reklam filmleri ve belgeseller ile birçok kez ödüller kazandı.

Chewydent, Total, Opet, Türk Hava Yolları, Fiat, Anadolu Sigorta, Türkiye İş Bankası, Akbank, Yapı Kredi, Turkcell, Ford gibi hem ulusal hem de uluslararası alanda önemli markalar için reklam filmleri çekti. Usta isim yaşamayı değerli kılan şeyleri şöyle anlatıyor:

İnsanın hayatını kafamda şöyle bir metaforla düşünüyorum. Ucu bucağı görünmeyen bir denizin ortasında bir teknesiniz. Küçük bir yelkeniniz var ya da toplumsal olarak düşünürsek belki kocaman bir gemi. Eğer varmak istediğiniz bir yer varsa, etrafınızdaki her şey anlamlı olmaya başlar. Her şey bir değer taşımaya başlar. Eğer varmak istediğiniz bir yer yoksa esen rüzgârın bir anlamı bile yoktur sizin için. Denizdeki balığın bile bir değeri yoktur. Öyle oradan oraya denizin ortasında savrulursunuz. Varılacak bir liman olması, esen rüzgârı anlamlı kılar ki limana varmak da önemli değil, yolculuk daha değerli hale gelir. Yoksa fındıkkabuğu gibi oradan oraya savrulmanın bir anlamı yok. Hedefinizin olduğu bir yolculuk çok daha keyifli ve heyecanlı.


Bahadır Karataş ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR