"Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği çok önemli bir konu"

Melda Tamtürk Barkın

Melda Tamtürk Barkın - 2

Melda Tamtürk Barkın, İstanbul Üniversitesi’nde İşletme Bölümü’nü bitirdikten sonra California Üniversitesi’nde Pazarlama Programı’nı tamamladı. Yaratıcılığını kullanabileceği reklam sektörüne yönelen Barkın, finansal, stratejik ve operasyonel yetkinliklerinin yanı sıra Türkiye’deki önde gelen ajanslara da liderlik etmiş bir isim.

2015-2016 döneminde Reklamcılık Vakfı Başkanı olarak görev alan Melda Tamtürk Barkın, kariyerine Young & Rubicam İstanbul bünyesinde başladı ve ajans başkan yardımcılığı pozisyonuna kadar yükseldi. Bu deneyiminin ardından Leo Burnett İstanbul’da CEO’luk yapan Barkın, daha sonra McCANN İstanbul’da CEO’luk görevine başladı.

Melda Tamtürk Barkın reklamda toplumsal cinsiyet eşitliği hakkında şu şekilde düşünüyor:

Reklamda Toplumsal Cinsiyet Eşitliği çok önemli bir konu. Hem ajanslara hem de markalara çok iş düşüyor. Bu kadar büyük bütçelerin olduğu ve erişimi yüksek bir sektörün bu konuyu ele alması toplumu bilinçlendirmek ve gelecek nesillere doğru kodları aktarmak açısından çok büyük bir fırsat. İleride, bu yaklaşım, reklamlarda kadınların erkeklere ait olduğu düşünülen işleri yapabildiğini göstermenin ötesine mutlaka geçecektir. Cinsiyeti ne olursa olsun herkesin eşit olduğunu destekleyen ve bunun reklamlarda temsil edilerek normalleşmesine katkıda bulunan markalar hep bir adım önde olacaktır.


Melda Tamtürk Barkın ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR