"Bizim için hayatta teoriden daha pratik bir şey yok."

Ali Atıf Bir

Ali Atıf Bir_bw2

İletişim profesörü, reklamcı, yazar ve daha birçok unvanın sahibi Ali Atıf Bir, 1962 yılında Samsun’da dünyaya geldi. 1984 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu ve 1987 yılında Anadolu Üniversitesi İletişim Sanatları bölümünde yüksek lisansını tamamladı. Ardından 1989 yılında ABD Marquette Üniversitesi'nde Reklamcılık alanında bir yüksek lisans daha yaptı. 1992 yılında Eskişehir Anadolu Üniversitesi İletişim Sanatları bölümünde de doktorasını tamamladı. 2004 yılında Bahçeşehir Üniversitesi’ne İletişim Fakültesi dekanı ve Reklamcılık Bölümü başkanı olarak transfer olan Prof.Dr Ali Atıf Bir, 2015 yılında buradan emekli oldu.

AABİR Yayıncılık adı altında "The Kitap", "The Roman" ve "The Çocuk" markaları ile yayıncılığa başladı; reklamcılık ve pazarlama üzerine birçok eser yazdı ve çeviri yaptı. Reklam sektörünün teorik açıdan önde gelen isimlerinden olan Ali Atıf Bir, pazarlama teknikleri ve reklam becerileri üzerine yazdığı yazıları bir araya getirip okuyucuyla buluşturduğu “Atıf Hoca'nın Not Defteri” adlı bir kitabı da var.

Prof.Dr. Ali Atıf Bir iletişim teorileri hakkında şu şekilde konuşuyor:

Teori denilince ne anlaşıldığı çok önemlidir. Biz iletişim teorileri diyoruz. Bizim için hayatta teoriden daha pratik bir şey yok. Teori laboratuvarda üretilen yapay bir virüs değil. Olanı biteni anlayabilmek için kafamızdaki soruları test ettiğimiz ve daha sonra da ilişkileri bir araya getirerek çalışma şeklini anladığımız bir şey. ‘Risk hisseden insanların daha fazla haber okuma ihtiyacı varmış’, ‘Medyada görünen haberler insanların aklında daha fazla yer işgal ediyormuş’ gibi şeyleri önceden bilebilmek için teori okumak gerekiyor. Birtakım iletişim kuramlarını yani insan davranışlarının iletişim uyaranları konusunda ne yapabileceklerini tahmin etmek istiyorsanız, ister haberci olun ister iletişim sanatçısı olun isterse de uygulamalı olarak reklam ve halkla ilişkiler uzmanı olun, hayatınızın daha kolaylaştığını, netleştiğini ve kaos yaşamayacağınızı düşünürsünüz.


Ali Atıf Bir ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR