"iş hayatında insanı başarılı yapan kriterlerin başında ölçülemeyenler geliyor."

Arzu Ünal

Arzu Ünal

1969 yılında dünyaya gelen Arzu Ünal, Boğaziçi Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. 1991 yılında kariyerine Procter and Gamble bünyesinde pazarlama departmanında başladı. 1992 yılında Young&Rubicam/Reklamevi’ne transfer oldu ve müşteri ilişkileri ekibinde yer aldı. İlerleyen yıllarda Ajans ikinci başkanlığına getirildi. 2001’de Mediaedge:cia’in kuruluşunda çalıştı ve 2001-2003 yılları arasında COO olarak görev yaptı. 2004 yılında ise Y&R’ın Ajans Başkanı oldu. 2013 yılında iki büyük online ajansın satın alma sürecinde Y&R Türkiye’ye liderlik etti, şu anda VMLY&R Group CEO’su ve VMLY&R EMEA Yönetim Kurulu Üyesi.

2013’te Türkiye'nin en etkili kadın liderleri platformunda “Women to Watch: Fark Yaratan Kadınlar” Yaratıcı Liderlik Ödülü'nün sahibi oldu. 2015’te Y&R İstanbul, Arzu Ünal liderliğinde Türkiye'nin ilk Cannes Grand Prix ve Grand Clio Ödülü’nü kazandı.

Reklamcılar Derneği’nde yönetim kurulu üyelikleri ve başkan yardımcılığı yapan Arzu Ünal, işe alımlarda geçmişte ve bugün dikkat ettiği şeyleri şöyle anlatıyor:

30’lu yaşlarımda işe alırken insanları üniversitesine, akademik başarısına ve ondan sonra iş hayatına bakardım. Genelde ölçülebilen başarı ve kriterler üzerinden giderdim. Fakat şimdi görüyorum ki esasında iş hayatında insanı başarılı yapan kriterlerin başında ölçülemeyenler geliyor. O insanın nasıl bir aileden geldiği, kendine ne kadar güvendiği, fırsat verilirse bir çiçek açıp açamayacağı gibi. Sadece analitik zekanın yeterli olmadığı bir iş kolundayım. O yüzden sosyal kabiliyetleri ve becerileri yüksek, kendini ifade etmekten korkmayan insanları arıyorum. Öyle insanlar var ki kendi sesini duyduğunda çekinip bütün vücudu daralıyor, “Kendi sesimi duymayayım” insanları var. Bunların bu işte başarılı olmasına imkân yok. Kendi sesini duyacak, bundan sıkılmayacak ve kendi sesiyle bir ortama liderlik etmekten fazlasıyla zevk alacak.


Arzu Ünal ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR