"Giderek uzayan yaşam süreleri ve ileriye atılan emeklilik yaşları sayesinde çok yakında 3 neslin bir arada çalıştığı şirketler olacağız."

Yiğit Kariş

yigit_karis_2022

Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdikten sonra reklamcılık kariyerine McCANN İstanbul bünyesinde başlayan Yiğit Kariş, burada müşteri yöneticisi olarak çalıştı. Bu deneyiminin ardından reklam ajansı Spoon İletişim’de ortak olarak yer aldı. Daha sonra Medina Turgul DDB’de müşteri yöneticiliğine devam etti ve ardından bu şirkette Genel müdür yardımcısı pozisyonuna yükseldi. Bu görevin ardından Cola Cola’da IMC Manager oldu ve bu deneyimden sonra Medina Turgul DDB’ye Genel Müdür pozisyonunda geri döndü.

Meslek hayatı boyunca yüzlerce ulusal ve uluslararası markanın iletişim stratejilerinin oluşturulmasında ve hayata geçirilmesinde yer alan Yiğit Kariş, Reklamcılar Derneği ve Reklamcılık Vakfı’nın yönetim kurullarında da yer aldı.

Yiğit Kariş reklam sektörüne yeni bir kuşağın girişi hakkında şöyle düşünüyor.

“Giderek uzayan yaşam süreleri ve ileriye atılan emeklilik yaşları sayesinde çok yakında 3 neslin bir arada çalıştığı şirketler olacağız. Bu transformasyon süresince Z kuşağının sektörü dönüştürmek, bu değişimi kendi akranlarıyla beraber müşterilerde ve iletişim alanındaki diğer paydaşlara da yayma şansları olacak. Fakat çabuk sıkılan ve alternatif aramaya çok yatkın mizaçları, bu dönüşüm yeterince hızlı gerçekleşmediğinde hemen başka alanlara kaçmaya yol açabilir.

Yeni yetenekler çekmekte eskisi kadar cazip olmayan sektörümüzün Z kuşağına karşı cazibesini korurken bir yandan da içerideki daha eski kuşakları kaybetme tehdidine karşı önlemler düşünmesi gerekiyor. Reklam ajanslarının rüzgara karşı seyirlerinde en önemli mücadelenin bu alanda verilmesi sektörümüzün varlığını çok daha güçlendirecektir.”


Yiğit Kariş ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR