"kariyerim boyunca hep problem çözen yaratıcı olmayı tercih ettim"

Arda Erdik

Arda Erdik

4 Mayıs 1979, İstanbul doğumlu olan Arda Erdik, Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde yüksek öğrenimini tamamladı. Henüz İLEF’te öğrenciyken üniversite bünyesindeki Reklam Atölyesi’nde yaptığı işlerle reklam sektörüne “merhaba” dedi. 
Ajans kariyerine ise 2001 yılında yazar olarak başladı.

Sırasıyla RETA, Ajans Ultra ve Medina Turgul DDB’de reklam yazarı ve yaratıcı grup başkanı olarak çalıştı. Bu ajanslarda Türk Telekom, Ülker, Doğadan, Türkiye İş Bankası, Frito Lay, Digitürk gibi büyük markalar için bol ödüllü kampanyalar hayata geçirdi.

2012 yılında kısa bir kariyer arası verdi ve 6 ay boyunca dünyayı gezdi. Bu aranın ardından 2013’te yönetici kreatif direktör olarak başladığı Tribal Worldwide İstanbul macerası ise yaratıcı ajans başkanı olarak halen devam ediyor. Tribal Worldwide İstanbul çatısı altında da Türkiye İş Bankası, Audi, Vodafone, Türk Hava Yolları, Eti, Algida, Netflix, Ülker, Sigortam.net gibi birçok markaya değer katan, konuşulan ve bolca ödül alan işlere imza attı ve atmaya devam ediyor. 


Arda Erdik, aynı zamanda animasyon şirketi Rafa Film’in ve veri şirketi Platon’un da kurucu ortağı. Bunların yanı sıra Yaratıcı Reklamcılar Derneği, Reklamcılık Vakfı gibi organizasyonlarda yönetim kurulu üyeliği yaptı. 
Yaklaşık 11 yıldır ise Kadir Has Üniversitesi İletişim Fakültesi Reklamcılık Bölümü’nde öğretim görevlisi olarak dersler veriyor.

Kariyeri boyunca Cannes, Epica, Golden Drum, Eurobest, Effie, Kristal Elma, Felis, Kırmızı gibi ulusal ve uluslararası birçok yarışmada yüzlerce ödül kazanan ve jüri üyeliği yapan Arda Erdik, bu dönemin en iyi kreatif direktörlerinden biri olarak gösteriliyor.

“Yaratıcılığın sınırlarını göstermek açısından 'Ghost İşler' kabul edilebilir olmalı. Ancak bunlar dışında, kariyerim boyunca hep problem çözen yaratıcı olmayı tercih ettim. Sorun çözen reklamcı olmak her zaman daha değerli. Bu iş markalardan bağımsız ilerleyemez. Öyle olursa adı sanat veya başka bir şey olur. Her insanın aklına bir zaman bir şekilde çok yaratıcı fikir gelebilir. Asıl mesele, o fikri var olan bir iletişim problemini çözerken bulmak."


Arda Erdik ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR