"Reklamın toplumu değiştirme, geliştirme yeteneği olduğuna inandım yıllarca"

Sami Basut

Sami Basut

WPP Türkiye Chief Entertainment Officer’ı ve AKQA İstanbul Yönetici Kreatif Direktörü Sami Basut, Boğaziçi Üniversitesi’nde İngiliz Dili ve Edebiyatı okudu. Kariyerinin erken döneminde Publicis bünyesinde mesleki öğrenimine ve gelişimine adım atarken, Yorum ve Bold çatısı altında kreatif direktörlük yaptı. Bu yıllarda mesleğin içerisinde yer alırken aynı zamanda Bilgi Üniversitesi Reklam Tasarımı Bölümünde yüksek lisans yapıyordu. Manajans JWT bünyesindeki yönetici kreatif direktörlük görevinin ardından AKQA ve Grey’in birleşmesiyle beraber iki yeni görevle, WPP’de Chief Entertainment Officer ve grubun güçlü yapılarından AKQA İstanbul’da da Yönetici Kreatif direktör olarak göreve başladı. Basut, hali hazırda Boğaziçi Üniversitesi’nde Metin Yazarlığı dersi veriyor.

Birçok yerel ve uluslararası marka ile ilgilenen Sami Basut, Cannes Lions, Eurobest, Golden Drum, New York Festivals, Kristal Elma, Felis gibi ulusal ve uluslararası birçok prestijli yarışmada jürilik yaptı. Başarılı ismin “Erkekler De Ağlar”, “Bu Kızın Öyküsü”, “One Song Stand”, “Babilin Numarası”, “Uncancelled Cup” gibi içerikleri birçok kişi tarafından bilinmektedir.

Manajans JWT’de yönetici kreatif direktörlük yaparken ajans 2015 yılında “Warc’s List” tarafından dünyanın en yaratıcı 35.ajansı olarak listelenirken Avrupa’nın da en etkili 4.ajansı seçildi. Kariyeri boyunca Cannes, Epica, Eurobest, Golden Drum, New York Festival, Kristal Elma, Felis gibi organizasyonlarda yüzden fazla ödül kazandı.

“Reklamın toplumu değiştirme, geliştirme yeteneği olduğuna inandım yıllarca. Ayrı dünyaların insanı bir çiftin anlaşarak ayrıldığını gösteren bir bankanın topluma öncülük ettiğini gördüm mesela. Veya erkekleri ağlamaktan çekinmemeye davet eden bir markayla yol arkadaşlığı ettim. El alem ne derse desin, kadınları kendi yolundan gitmeye teşvik eden bir markaya yıllarımı verdim. Belki kimi zaman çok zorladım. Çok sorguladım. Okula dönüşü bir ağaç dikmek için etikete dönüştüren bir markayla başkalaştım. Dağ başını duman almışsa biz de Cumhuriyeti çalışarak kutlarız diyen bir holdingle çöp topladım, arı kovanı yeniledim, okul boyadım. Yıllar içinde kalplere dokunan tüm hikayelerin bir derdi olduğuna tanıklık ettim. Eğer her hikâyenin daha önce anlatıldığını düşünüyorsan yazma demişti bir akıl hocam. Ben hala daha güzel bir toplumun mümkün olduğunu düşünenlerdenim. O nedenle yazılacak çok şey var kanımca.”


Sami Basut ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR