"Son dönemin bir numaralı maddesi verimliliktir."

Alper Üner

Alper Üner

Alper Üner’in öğrenim hayatı Galatasaray Lisesi’nden mezun olduktan Bilkent Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde devam etti. Yüksek öğrenimi sırasında bir hocasının konuşması ile kariyer planları reklamcılığa kaydı. Yorum Ajans’ta müşteri ilişkileri ekibinde başlayan kariyeri, Güzel Sanatlar’da devam etti. 2001 yılında Grey Global Group’un Türkiye’de yeniden yapılanmasında rol aldı ve CEO’luk görevini üstlendi. 2006 yılında WPP, Grey’i satın aldıktan sonra entegre iletişim yapısını koruyarak halen CEO’luğunu yapmakta olduğu Geometry İstanbul ve Hogarth İstanbul’un da bünyelerine katılmış oldu. Tüm bunların yanında 2013 ve 2014 yıllarında Reklamcılar Derneği’ne başkanlık yaptı.

Yönettiği ajanslar Grey İstanbul, Geometry ve Hogarth ile Kristal Elma, Cannes Lions, The One Show, London International Awards, Clio gibi birçok organizasyonunda ödüller kazanan Alper Üner, markaların çağa ayak uydurmalarıyla ilgili değişimleri için şunları söylüyor.

“Son yıllarda herkes için ekmek aslanın ağzında. Atılan her kurşunun, her kuruşun nereye gittiğini herkesin biliyor olması gerek. Sanki son dönemde bir numaralı gündem maddesi verimliliktir. Ben eskiden 5 kişi ile yaptığım işi şimdi teknoloji vasıtasıyla 1 ya da 2 tane uzmanla yapabiliyorum. Ben eskiden sadece Türkiye içinde iş yaparken teknoloji sayesinde sektörel olarak ihracat yapabiliyorum. Markalar için de bizim için de bu böyle ilerliyor. Türkiye gibi inişleri ve çıkışları olabilen bir coğrafyada markam adına her kuruşun nereye gittiğinin hesabını vermekle mükellefim. Öncelikle satış lazım ve hangi kanallarla yapacağım, kimlerle konuşacağım, kaç tane hedef kitlem var gibi soruların cevabı önemli. Hedef kitleler eskisi gibi değil bir ürün için birden fazla hedef kitle olabiliyor. Bu stereotype’ları yaratabiliyorsam, ürünle ilgili mesajları farklı hedef kitlelere verebiliyorsam, dokunabiliyorsam ve satışa dönüyorsa harika bir iş yapıyorum demektir. Bu eskiden böyle değildi, şu anda daha fazla ölçümleme ve sonuç soran markalar haklı olarak var.”


Alper Üner ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR