"Aşık değilseniz bu işi yapamazsınız."

Ersin Salman

Ersin Salman

1941’de Ankara’da doğdu.

Çocukluk ve gençlik yılları deli doluydu. Danslar ve kız arkadaşları derslerden daha çok ilgisini çekiyordu. 17 yıl süren öğrencilik hayatını Ankara İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun olarak tamamladı.

Üniversite yıllarında sosyalist fikirlerle tanışıp TİP (Türkiye İşçi Partisi) sempatizanı oldu. TİP mitinglerinde sunuculuk yapmaya başladı.

Fakat aynı dönemde TRT’de çalışmaya başladığı için mitinglerde görünmemesi gerekiyordu. Parti yayın organlarında yazmaya takma isimlerle devam etti.

TRT’de metin yazarlığı ve prodüktörlük yaptığı sırada 12 Mart 1971 darbesinden etkilendi ve ayrılmak zorunda kaldı.

1971 Yılında Manajans’ta metin yazarlığına başladı. Ajansın kurucularından Eli Acıman, ilk başlarda Salman’ın TİP’li oluşundan tedirgin oldu. Acıman, “Teşhiste beraberiz ama tedavide ayrılıyoruz, çalışırsan belki onda da anlaşırız.” diyordu.

1975’te Manajans’tan ayrıldı ve üç ortağıyla birlikte Ajans Ada’yı kurdular. Bu dönemde tekrar TİP üyesi oldu. Fakat reklamcı ve patron olması partide rahatsızlık yarattı.

1988 - 1991 arasında Reklamcılar Derneği Başkanlığı yaptı. Reklam ajansları ve çalışanları için çok önemli olan Kristal Elma Ödülleri’nin başvuru formlarından ismine kadar birçok çalışmaya büyük katkı sağladı.

1990’ların başlarında reklamcılıkta rekabet iyice kızışmıştı ve Ajans Ada’nın reklam dünyasındaki yıldızı iyice parlamıştı. Salman, yabancı ajanslarla flört ederken eski ortağı Nazar Büyüm’le yeniden birleşmeye karar verdi. Ajans Ada ile Merkez Ajans birleşti ama her iki ajans da birer bankanın reklamlarını yapıyordu. Ada Ajans Garanti Bankası’yla, Merkez Ajans ise Yapı Kredi Bankası’yla çalışıyordu. İki bankadan birini bırakmaları gerekiyordu. Garanti Bankası’nı bırakıp Yapı Kredi Bankası’nı tutmaya karar verdiler.

Fakat Yapı Kredi Bankası’nı tutamadılar. Çünkü Salman’ın işe aldığı parlak reklamcı Ali Taran, kısa süre sonra Yapı Kredi’yi alıp götürdü.

1993’te Ajans Ada’daki hisselerini çok uluslu bir reklam grubu olan Lowe’a bıraktı.

1994’te ilk ve tek şiir kitabı ‘Misafir Terlikleri’ yayınladı.

2000’de ajansla çalışma sözleşmesini uzatmama kararı aldı ve kalan yüzde üç hissesini de devretti. Şimdi hayatında reklamcılık yerine Uğraş, Boran ve Ceren isimlerindeki üç çocuğu var.

Kaynakça:
hurriyet.com.tr/kelebek/hedonist-sosyalist-kotu-baba-iyi-sik-38741462

* Biyografi metinleriyle ilgili düzeltme talepleriniz olması halinde lütfen "Bize Ulaşın".


Ersin Salman ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR