"Reklamcılıkta kurumsallaşmamışsanız sonunda ölmeye mahkumsunuz."

Pınar Kılıç

Hakkı Pınar Kılıç

1942 yılında İstanbul’da doğdu. Yeni Nesil İlkokulu'nu bitirdi, ortaokul ve liseyi Avusturya Lisesi'nde okudu. 

Ardından Robert Kolej Business School'a girdi ve pazarlama bölümünü mezun oldu, aynı üniversiteden tüketici davranışları konusunda MBA aldı. 

Robert Kolej'de okurken o yılların iki büyük ajansından Yeni Ajans'ta yaz aylarında araştırma konusuna çalışarak reklamcılıkla tanıştı.

1964 yılında iki sınıf arkadaşı Ahmet Durul ve Yakup Barouh ile PARS adlı bir araştırma şirketi kurdu. PARS "Pazarlama Araştırma Reklam Servisleri"nin ilk harflerinden oluşmuş bir kelimeydi. PARS, genellikle uluslararası şirketler için araştırmalar yapıyordu. O yıllarda araştırma alanında sadece Nezih Neyzi'nin PEVA adlı şirketi faaliyet gösteriyordu. 

1972 yılına kadar çeşitli ajanslara araştırma konusunda danışmanlık yaptılar.

1960'lı yılların sonlarında Coca-Cola, Unilever, Pepsi gibi uluslararası şirketlerin Türkiye pazarına girmeye başladıklarını gördüler ve 1972 yılında reklam sektörüne geçmeye karar verdiler. 

Bir araştırma şirketi olan PARS, 1973 yılında McCann - Erickson Worldwide ile ortak olan bir reklam ajansı halini aldı.

1984-1986 yılları arasında Türk Reklamcılık Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev aldı. 2004 yılında aynı görevi tekrar üstlendi.

1992'de hisselerin tamamını McCann Erickson'a sattı ve grubun Türkiye Başkanı olarak görevine devam etti.

1998-2002 yılları arasında IAA (Uluslararası Reklamcılık Derneği) Başkan Yardımcısı ve Avrupa Direktörü olarak görev aldı.

1999 yılından itibaren, McCann-Erickson Worldwide’ın Macaristan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Yunanistan, Hırvatistan, Romanya, Bulgaristan, Sırbistan ve Karadağ, Makedonya, Türkiye, Gürcistan, Azerbaycan, Rusya, Ukrayna, Kazakistan ve Özbekistan’dan Sorumlu Bölge Direktörlüğünü üstlendi.

Bugün McCann Erickson reklam ajansının yanı sıra aynı çatı altında Link McCann, Universal Medya, Lotus Medya, Momentum ve MRM gibi birçok şirket faaliyet gösteriyor.

2005'te McCann Erikson'dan emekli oldu. Fatih Üniversitesi, Galatasaray Üniversitesi ve Yeditepe Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştı. 

Hâlen Bahçeşehir Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak pazarlama dünyasındaki tecrübelerini öğrencileriyle paylaşmaktadır.

Kaynakçalar: 
hurriyet.com.tr/ekonomi/pinar-bey-abd-yi-dinleseydi-4156110
alkimkagit.com.tr/file/BagYonKurAdaylari2011.pdf
biyografi.net/kisiayrinti.asp?kisiid=1994
milliyet.com.tr/pembenar/mektuptan-cikan-dev
https://mediacat.com/pinar-kilica-onemli-gorev/
Usta İşi - Ender Merter - Garaj Yayınları

* Biyografi metinleriyle ilgili düzeltme talepleriniz olması halinde lütfen "Bize Ulaşın".


Pınar Kılıç ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR