"Bağımsızlığın en kritik avantajı esneklik"

Emrah Karpuzcu

Emrah Karpuzcu_bw_4

İstanbul Bilgi Üniversitesi Reklamcılık Bölümü mezunu olan Emrah Karpuzcu reklamcılık kariyerine Alice BBDO bünyesinde reklam yazarı olarak başladı. Bu deneyiminin ardından Alametifarika çatısı altında kreatif direktörlük ve yönetici kreatif direktörlük yaptı. Tüm bu deneyimler neticesinde, 2015 yılında kurucu ortağı olduğu Muhabbet çatısı altında ses getiren işlerine yenilerini eklemeye devam etti.

Kökenlerini işlerine başarılı bir şekilde yansıtan Akhisarlı Emrah Karpuzcu’yu birçok isim “Yiyin gari” reklamından tanıyabilir. Bu kapsamda atıştırmalık pazarını değiştiren Lay’s, Ruffles, Doritos Alaturca kampanyaları dahil olmak üzere Coca Cola, Nike, ING, Eti, Burger King, Mondelez, Imperial Tobacco, Hasbro, Brita kampanyaları gibi birçok meşhur işe ekipleriyle beraber imza attı. Sayısız global ve yerel marka için çalışan usta isim bu markaların hayatlarını değiştiren işlerle gündeme geldi.

Kristal Elma, Felis, Effie gibi prestijli sektör organizasyonlarında sayısız kere ödüller kazanıp jüri üyelikleri yapan Emrah Karpuzcu, bağımsız ajansların avantajı ve dezavantajını şu şekilde anlatıyor.

“Bağımsızlığın en kritik avantajı esneklik. Ajansın her kararı ve her sürecine sirayet edebilen esnek davranabilme kabiliyeti bizim gibi bağımsız ajanslarla çalışmayı cazip kılan birçok sonuca yol açıyor. Markanın ihtiyacına özel hizmetleri sunabilme, onlara özel iş süreçlerinin kolayca tasarlanabilmesi, bu iş süreçlerinin verimliliği, şeffaflık, hız, finansal özgürlük gibi avantajlar sonunda ortaya çıkan işleri de doğrudan olumlu yönde etkiliyor.

Bir bağımsız ajans için en büyük dezavantaj kendini ispat edene kadar geçen sürenin zorluğu. Kendini ispat etmiş bir bağımsız ajans için şu anki ortam network ajanslarına kıyasla büyük dezavantajlara yol açmıyor açıkçası. Network ajanslarının ezbere söylenen faydası olan diğer ülke ofisleriyle etkileşimi ve bunun sonucu olan bilgi, yetenek, imkanlar şu anda bağımsız ajanslar tarafından da müşterilere sunulabiliyor. Hatta bunun aksi yönde, butik yapıda olup global ölçekte iş üreten bağımsız ajansların sayısı bugün dünyada her zamankinden daha fazla. Biz İstanbul merkezli bir ajans olarak bugün Türkiye dışında da düzenli bölgesel hizmet verdiğimiz 3 müşteriye sahibiz. Buna ek olarak proje anlamında bugüne dek, Play Doh için dünyanın 4 kıtasında yayınlanan bir global film, BJK için bir global kampanya, Imperial Tobacco için bütün Ortadoğu ülkelerinde uygulanan tasarım projeleri, Joyful için Fas’a özel bir lansmanı hayata geçirdik. Önümüzdeki haftalarda ise yeni bir markamız için Avrupa çapında bir lansman gerçekleştireceğiz. Özetle bu belirsizlik ortamı, tanımı gereği esnek olabilen bağımsız ajanslar için, görünen o ki tehditten çok fırsatlar sunuyor. En azından şimdilik durum bu.”


Emrah Karpuzcu ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR