"Yaptığım işler gezdikçe ben de gezdim"

Ali Batı

Ali Batı

Ali Batı, Marmara Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun olduktan sonra New York Film Akademisinde sinema yüksek lisans eğitimi aldı ve tekrar Marmara Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü’nde doktorasını tamamladı.

Kariyerine Rafineri’de sanat yönetmeni olarak başladıktan sonra İtalya’nın önemli ajanslarından Fabrica’da sanat yönetmeni olarak görev aldı. Bu deneyiminin ardından İstanbul’a döndü ve DDB&Co. bünyesinde yaratıcı grup başkanı olarak görev aldı. Ajansın 2009’da Cannes’da “Dünyanın En Yaratıcı 3. Ajansı” unvanını kazanmasında, ödül alan işleri ile büyük pay sahibi oldu. DDB&Co. kariyerinde Lurzer’s Archive tarafından dünya çapında en iyi sanat yönetmeni olarak nitelendirildi. DDB&Co.’daki görevinden sonra Ogilvy&Mather İstanbul’da yönetici kreatif direktör olarak çalıştı. Ardından Apple bünyesinde kreatif direktör olarak görev aldı. Daha sonra da Mullen Lowe İstanbul’da yönetici kreatif direktör koltuğuna oturdu.

Bu görevi sırasında Türk Hava Yolları, Unilever, Omo, Magnum, Knorr, Nestle, Coca Cola gibi büyük markalarla çalıştı.

Bu işinden sonra New York ve İstanbul temelli markalama ve reklamcılık firması Albert + Pablo’da kurucu kreatif direktör olarak yer aldı. 2 yıl süren bu maceradan sonra Leo Burnett Bükreş içerisinde yönetici kreatif direktör olarak ajansa  on yıllar sonra ilk ödüllerini kazandırdı. Bu süre zarfında T-Mobile, Samsung, P&G, Pepsi, Philip Morris gibi markalarla çalıştı. Bundan sonra ise sırasıyla McCann New York ve R/GA’da kreatif direktör olarak yer alırken daha sonra ise halen çalışmakta olduğu The Community’de kreatif direktör olarak görev almaya başlamıştır. Kariyerinin son döneminde teknoloji konularıyla ağırlıklı olarak ilgileniyor.

Kariyeri boyunca başta Cannes, The One Show, Clio Awards, New York Festivals, Eurobest, Golden Drum, Epica Awards, Effie Awards olmak üzere birçok organizasyon çerçevesinde ödüller kazanan Ali Batı, ayrıca Eurobest, Golden Drum, Effie, Kristal Elma, Kırmızı gibi organizasyonlarda defalarca kez jüri üyeliği de yaptı.

“Benim hikayemde bölümler yurt içi ve yurt dışı olarak çok net ayrılmadı. Farklı coğrafyalarda iş üretmek bir amaç değil, sonuç oldu. Amaç her zaman evrensel kalitede işler üretmekti. Gerisi kendiliğinden geldi. Yaptığım işler gezdikçe ben de gezdim.”


Ali Batı ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR