“Ne kadar iş vardır ki dünyada her sabah, yani her brief geldiğinde aslında büyük bir umut vardır?

Ozan Varışlı

ozan varışlı

Ozan Varışlı, reklamcılık kariyerine 1995 yılında Repro’da yazar olarak başladı. Kısa süre sonra dönemin en önemli ajanslarından biri olan Reklamevi’ne geçti. Bu maceranın ardından sırasıyla Pars McCann, Saatchi & Saatchi ve Alice BBDO’da çalıştı. Alice BBDO’da tüm ekiplerden sorumlu yaratıcı yönetmen oldu.

Burada dönemin belki de en ses getiren işlerinden biri olan Doritos Alaturka kampanyasını hayata geçirdi. Varışlı’nın Alice BBDO günlerinden mutlulukla anımsadığı bir diğer işi de, 1920 model bir Mercedes’i kendi imkanlarıyla yeniden yapan Düzceli bir kaporta ustasının hikayesini anlattığı Mercedes-Benz’in Sevgililer Günü ilanı.

Alice BBDO’dan ayrılıp bir süre dinlenmek ve kendine zaman ayırmak isteyen Ozan Varışlı, bu kısa aranın ardından yine yaratıcı yönetmen olarak Y&R bünyesine katıldı ve başta Vodafone’un “Kırmızı” kampanyası olmak üzere ses getiren işlere imza atmaya devam etti.

Y&R yıllarının ardından kurucu ortağı olduğu bağımsız ajans Lokal’i, Türk reklamcılığına kazandıran üç isimden biri oldu.

Mercedes-Benz, Frito-Lay, Pepsi, Vodafone, ING, Arçelik, gibi markalarla çalıştığı kariyeri boyunca yüzlerce ödül kazandı ve yarışmalarda jürilik yaptı.

Yeni hikayeler anlatmaya yönetmen koltuğunda devam etme kararı alan Varışlı, kurucu ortağı olduğu Lokal bünyesinden ayrıldı ve bugün halen reklam yönetmenliği yapmaya devam ediyor.

Reklamcılık mesleğine bakış açısını ise RYD Ekran’da katılığı bir söyleşide şu şekilde özetliyor.

“Ne kadar iş vardır ki dünyada her sabah, yani her brief geldiğinde aslında büyük bir umut vardır? Gelen her brief sana aslında dünyanın en güzel işini yapma imkanıdır. Büyük ihtimalle yapamayacaksındır… Ama hangi meslekte dünyada her sabah bir işin başına oturan adamın aslında acayip bir şey yapma umudu var?”


Ozan Varışlı ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR