"Reklamcı olma sebebim, sanata ve zanaate olan ilgimi ticaretle birleştirmekti."

Uğurcan Ataoğlu

Uğurcan Ataoğlu

Ordu Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul’da Mimar Sinan Üniversitesi Grafik bölümünden mezun oldu. 

Meslek hayatına 1982’de Reklam Moran’da grafiker olarak başladı. Daha sonra Yorum Ajans, Reklamevi, Manşet Reklam ve Young&Rubicam/Reklamevi’nde çalıştı. 

2003’den bu yana Alametifarika reklam ajansının kurucu ortağı ve kreatif direktörü. Aynı zamanda mezun olduğu Mimar Sinan Grafik Bölümü’nde öğretim görevlisi. Yurtiçi ve yurt dışındaki reklam yarışmalarında ödüller aldı, jüri üyeliği ve jüri başkanlıkları yaptı.

Komili için “Zeytinyağı Mucizedir” basın kampanyası, 1993. TEB basın kampanyası, 1993. Dalin için civcivli TV ve basın kampanyası, 1993. Garanti “Başka Bir Arzunuz” basın kampanyası ve “Sucu Çocuk” ile başlayıp 1993’ten bugüne kadar yaptığımız Garanti reklamlarının büyük çoğunluğu. CottonBar markasının lansmanı, 1995. İstanbul 2000 Olimpiyat adaylık kampanyası, 1994. “O Bir Radikal” TV ve basın kampanyası, 2000. 12 Dev Adam ismi, logosu ve şarkısıyla başlayan kampanya, 2001. Arçelik için Robot Çelik tasarımı ve kampanyası, 2003. Turkcell için Cell-o ile başlayıp CelloCan’lar ile devam eden kampanyalar ve Hazır Kart Özgür Kız lansmanı, 1998. İKSV Festivalleri ve Filmekimi için yaptığımız tüm afiş ve filmler. Bach İstanbul’da etkinliğinin tüm afişleri. Doğduğum şehir olan Ordu için yaptığım “Oksijen” logosu ve kampanyası. Efe Rakı lansmanı, 2006. “Baba Beni Okula Gönder” ismi, logosu ve filmleri, 2006. Ülker için Cola Turka lansmanı, 2003. Turkcell için gnçtrkcll lansmanı, 2004. Pınar için “Organlar” kampanyası, 2007. Turkish Airlines global kampanyası, 2009. Elif Şafak için Aşk romanının kapağı ve tanıtım çalışmaları gibi birçok farklı çalışmanın içinde yer aldı.

Meslek hayatının 25. yılında bugüne kadar yaptığı işlerden oluşan “Yirmibeş Kuruşluk Kitap” isminde bir arşiv kitabı, “How Are You Bob” isminde deneme kitabı, “100 Soru Yüz Cevap” isminde illüstrasyon kitabı ve “Dedem Mehmet Rıfat” isminde mikro-tarih kitabı yayınlandı.

2009 - 2014 yılları arasında Orduspor Yönetim Kurulu’nda yer aldı. Sadık Karamustafa, Gürbüz Doğan Ekşioğlu ve Emin Öztürk’ün resim, grafik tasarım ve illüstrasyonlarından oluşan “Ordu Sergisi”, Batum, İstanbul, Ordu, Selanik ve Atina’da açıldı. 

Kaynakça:
campaigntr.com/hayatim-reklam-ugurcan-ataoglu/
gzlordu.org/team/ugurcan-ataoglu-7
mediacat.com/yaraticiligin-izinde-ugurcan-ataoglu/

* Biyografi metinleriyle ilgili düzeltme talepleriniz olması halinde lütfen "Bize Ulaşın".


Uğurcan Ataoğlu ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR