"Genç beyinlere güvenmek gerektiğini düşünüyorum."

Hakkı Mısırlıoğlu

Hakkı Mısırlıoğlu

Çocukluğu çizgi romanlarla doluydu, bir sürü çizgi roman okudu. Kovboy ve Hint oyunları oynuyordu. El yapımı okları, kılıçları, sapanları ve silahları vardı.

1976 yılında Güzel Sanatlar Akademisi'nin grafik programına girdi, 7 yıl sonra Mimar Sinan Üniversitesi'nden mezun aynı programdan oldu.

20 yaşındayken çektiği 8 mm yarı belgeselle iki ödül kazanma başarısı gösterdi.

1984 yılında mezuniyet projesi olan Bertold Brecht’in “Arturo Ui’nin Önlenebilir Yükselişi” oyununun kapak tasarımıyla ilk grafik tasarım ödülü olan Abdi İpekçi Ödülünü kazandı.

1990 yılında çektiği 35 mm'lik kısa filmi "Onlarla Pek Sık Görüşemedik" ile bir başka ödül kazandı. Birçok reklam filmi yönetti. 90’lı yıllarında başlarında Faruk Kaplan ile birlikte Ajans Ultra’yı kurdu.

1992 yılındaki ilk reklam kampanyasını Gön için hayata geçirdi. Birçok ödül kazanan kampanya fotoğrafın fikir taşımasının ilk örneklerinden biriydi.

1994 yılında caz sanatçısı, piyanist ve besteci Kerem Görsev’le tanıştı. Kerem Görsev ikinci ve daha sonraki tüm albümlerinin kapaklarını tasarladı.

Gön kampanyası için yaptığı bir diğer kampanya derinin kimyasal işlemden geçmeden işlendiğinin altını çiziyordu. Heykeltıraş Can Erçin’in ve fotoğrafçı Serdar Tanyeli’nin katkılarıyla yine fikrin fotoğrafla anlatıldığı bir iş çıktı, 1995 yılı Kristal Elma’sının büyük ödülünü aldı.

1995 - 1999 yılları arasında çıkardıkları Fol dergisi, boyutları ve içeriğiyle bir dönemin konuşulan yayını oldu. Güçlü bir yayın kurulu ve yazar kadrosuna sahipti.

1998’de Orhan Pamuk’un Benim Adım Kırmızı isimli kitabının kapak tasarımını yaptı. Bu çalışmanın reklamları aynı zamanda billboardlara çıkan ilk kitap reklamı oldu.

2002 yılında Orhan Pamuk’un Kar isimli romanı için reklam filmi çekti. 2002 - 2003 yılları arasında arkadaşlarıyla çıkardığı Aries Dergisi yayınlandı.

2003 yılında, Doğadan markası için hazırladığı kampanyanın en beğendiği işlerinden biri olduğunu söyledi.

2010 yılındaki RPM ortalıklıyla Ajans Ultra’nın ismi UltraRPM olarak değişti.

2017 yılı başında UltraRPM’deki hisselerini ortağı Faruk Kaptan’a devretti ve ağırlıklı olarak tasarım ve kurumsal iletişim alanlarında çalışmaya başladı.

Kaynakça:
marketingturkiye.com.tr/haberler/hakki-misirlioglu-ultradan-ayriliyor
campaigntr.com/1-usta-10-tasarim-hakki-misirlioglu
mediacat.com/felis-sohbetleri-hakki-misirlioglu
bakmagazine.com/hakki-misirlioglu

* Biyografi metinleriyle ilgili düzeltme talepleriniz olması halinde lütfen "Bize Ulaşın".


Hakkı Mısırlıoğlu ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR