"Bilgisayarda grafik tasarım başladıktan sonra Avatar’a kadar geldi teknoloji, 20 sene sonra daha başka yere gelecek."

Alinur Velidedeoğlu

Alinur Velidedeoğlu

1953 yılında, babasının eğitim gördüğü dönemde ABD’de doğdu. Çocuk denecek yaşlarda reklamcılıkla ilgilenmeye başladı. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım bölümünden mezun oldu.

1974 yılında İstanbul Reklam firmasında grafik animasyon filmler yaparak kariyerine başladı. 

1977’de kendi şirketini kurdu.

Bugüne kadar pek çok reklam filmine imza attı, yüzlerce reklam kampanyasını yönetti, dillere dolanmış birçok reklam jingle’ını besteledi. Kent, Beko, Dalin gibi Türk markalarını uluslararası markalar haline gelmesinde rol oynadı.

İçlerinde London International, NY International, Lions International Advertising Award-Cannes ve Cresta’da bir dünya şampiyonluğu da bulunan çok sayıda ödül kazandı.

Zenith Media ile Türkiye’nin en büyük televizyon programı ve dizi yapım şirketlerinin de ortağıdır. 

2017 yılında Haluk Bilginer‘in Khalil Bey rolünde, Selçuk Yöntem‘in Melih Paşa rolünde olduğu Hollywood yapımı “The Ottoman Lieutenant” (Osmanlı Subayı) sinema filminde yapıcısıydı. Filmin başrollerinde ise Ben Kingsley, Josh Hartnett, Michiel Huisman, Hera Hilmar oynadı.

Türkiye’nin en büyük reklam, tanıtım ve iletişim kuruluşlarından biri olan Saatchi & Saatchi’nin Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Yaratıcı Bölüm Başkanlığı’nı yürütmektedir.

Kaynakça:
biyografi.net.tr/alinur-velidedeoglu

* Biyografi metinleriyle ilgili düzeltme talepleriniz olması halinde lütfen "Bize Ulaşın".


Alinur Velidedeoğlu ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR