"Gizli kreatif direktör Ali Tara"

Ali Tara

Ali Tara_bw_2

Reklam sektörüne bir dönem damga vurmuş isimlerden olan Ali Tara, 1948 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İzmir'de Konservatuar Tiyatro Bölümü’nde eğitim gördü ve ardından İstanbul Konservatuarı'nı bitirdi. New York Üniversitesi'nde master yapan ve bir süre yurt dışında yaşayan Tara, kurduğu Tara Productions ile çok sayıda reklam filmi yönetti.

Tarzıyla reklam filmlerine farklı bir tat katan Ali Tara, Lassa “Slalom” (1991), Tokai “Zenci” (1992), Yapı Kredi “Pardon” (1993), Yapı Kredi “Asker” (1994), Pamukbank “Alman/Arap/Rus/Japon” (1994), Derby “Ali Desidero” (1994), Garanti “Sucu Çocuk” (1995), Garanti “Taksi” (1996) ve BP Super V “Kamyoncu” (1998) çalışmaları ile hem Türkiye’de hem de dünyada tanınmaktadır.

Ali Tara 1991-2001 yılları arasında 9 kez Kristal Elma’da büyük ödüle layık görüldü. Bunun dışında The New York Festival, Epica, Cresta, London International Awards, Clio, Cannes gibi prestijli yarışmalarda ödülleri ve finalistlikleri bulunan Ali Tara’yı birçok kez beraber çalıştığı, Türk reklamcılığının önemli isimlerinden Serdar Erener şöyle anlatıyor:

“Bizim o zamanlar hayatımızda bir güneş vardı, onu rahmetle anıyorum. O güneşin adı da Ali Tara’ydı. Ali Tara hepimizin gizli kreatif direktörüydü. 1990’ların ortasında Tara Productions’ta masasında bütün dünya reklam dergileri gizliydi, hepimizden çok reklamcıydı. Böyle bir tedarikçimiz vardı, onun altını çizmek lazım. Ali setlere pek içeri kimseyi almazdı. Ben bir kere gitmiştim özel izinle. O filmi çeker getirir. Kendi kendini kanser edecek kadar yiyip bitiren bir iddia, ben Ali Tara gibi kimsede görmedim.”

Ali Tara, 2004 yılının haziran ayında akciğer kanserine yenilerek hayata gözlerini yumdu.


Ali Tara ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR