"Yaratıcı işin markaya katkısı da bu kadar yıldır zaten ortada.”

Nil Bağcıoğlu

Nil Bağcıoğlu

Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi mezunu olan Nil Bağcıoğlu reklamcılık kariyerine Y&R Reklamevi’nde başladı. Ardından McCann Erickson, Lowe Adam ve Güzel Sanatlar’da çalıştı. Bu noktadan sonra kendi ajansını kurmaya karar veren Bağcıoğlu, 1996 yılında Total İletişim’in kurucu ortaklarından biri oldu. 2001 yılında da oradan ayrılarak Rafineri’nin kurucu ortaklarından biri oldu ve hala yönetim kurulu başkanı olarak görevine devam ediyor. 2017 ve 2018 yıllarında Reklamcılık Derneği’ne başkanlık yapan Bağcıoğlu, 2013 ve 2016 yılları arasında da derneğin yönetim kurullarında bulundu.

Nil Bağcıoğlu, yıllar içerisinde Turkcell, Yapı Kredi, Beko, Etki, Çaykur, Fox, Jotun, Beymen, Sahibinden, Pegasus, Opet, Sony, İş Bankası, Lassa, Microsoft gibi büyük markalarla çalışan bir ajans oluşturulmasına önemli katkıda bulundu. Rafineri ise 2001’den bu yana Kristal Elma, Golden Drum, Felis, Kırmızı, Effie, Digital Age, Mixx Awards, Cannes Lions, Epica, The New York Festival gibi yerel ve uluslararası organizasyonlarda ödüller kazanmaya devam ediyor.

Nil Bağcıoğlu Reklamcılık Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı yaparken Kristal Elma organizasyonunda motivasyon ve yaratıcı işlerin ödüllendirilmesiyle alakalı şu şekilde konuşuyor.

“Motivasyon kelimesi çok önemli. Ben ödülün özellikle sektör için önemli bir motivasyon olduğunu düşünüyorum. Ödül her şey demek değil ancak insanları heyecanlandıran, motive eden ve ‘ödül kazandım’ hissini verebilen bir şey. Bu açıdan önemli olduğunu düşünüyorum. Pek çok tartışma vardır; çok yaratıcı bir işin, iş sonuçlarına katkısıyla alakalı, bunu ölçen başka yarışmalar var ancak burada yaratıcı bir pencereden bakılıp işler değerlendiriliyor. Yaratıcı işin markaya katkısı da bu kadar yıldır zaten ortada.”


Nil Bağcıoğlu ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR