"Reklamla hep iç içeydim."

Ender Merter

Ender Merter

1960 yılında İstanbul’da doğdu. Güzel Sanatlar ve İşletme eğitimi aldı. Reklamcılığa Babıali’de, amcasının matbaasında başladı. Okul yıllarında bir dönem TRT’de dublaj sanatçılığı ve yayıncılık alanlarında çeşitli görevler üstlendi. 

1986’da Tür Tanıtım’ı kurdu ve yurt içinde ve yurtdışında birçok başarı kazandı. Yirmi yıl boyunca Tür Tanıtım’ın ajans başkanlığını yaptı. Ajansın müşteri portföyünde; Marshall Boya, Varan Turizm, Fransız Kültür Merkezi, Kapboy İnşaat, Grünberg, Maydın Çorapları, Karyer Sanayii, Fepa Tekstil, Bali Makine, Olpak Otomotiv, Feza Yünleri, Çelik Makine, Yeşilyurt Spor Kulübü, Senatör Kalemleri, İmtaş Sigorta, Nordstern Sigorta, Ege Seramik, Pirelli, THY Kurumsal, Galleria, Sharp&Dohme, Osmanlı Bankası, Gülaylar ve Dempa Pazarlama yer alıyordu.

1998 - 2002 arasında Advertising Marketing International Network'ün (AMIN) Türkiye temsilciğini yaptı.

2002 - 2006 arasında Yeditepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi’nde öğretim görevlisiydi.

2010’da Avrupa Kültür Başkenti İstanbul sürecinde, 1994 yılında hazırlamaya başladığı İhap Hulusi Görey görsel arşivini Müsellesten Üçgene adıyla tanıttı ve Marmara Üniversitesi’ne bağlı Cumhuriyet Müzesi’ne bağışladı.

2006 yılında yaptığı stratejik girişimle Espas İletişim’i kurdu ve 2013’te İlancılık Reklam Ajansı ile birleşerek halen sürdürdüğü ajans eş başkanlığını üstlendi. 

2009 yılında Reklamcılar Derneği Yönetim Kurulu tarafından yaşam boyu üye seçildi.

2009 - 2010 yıllarında Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) kültür ve olimpik eğitim komisyonu üyesiydi.

2010 - 2011 yıllarında Galatasaray Spor Kulübü 100. yıl iletişim komitesi üyesi ve kurumsal iletişim direktörüydü. 

2012'de Marmara Üniversitesi'nin 129. kuruluş yılı sebebiyle Özel Onur Ödülü'ne layık görüldü.

2011’den beri hazırlayıp sunduğu, Bloomberg HT’de canlı yayınlanan Reklamarkası programıyla 2013 ve 2014 yıllarında Kırmızı Elma, 2015’te İz Ödülü, 2017’ de Altın Pusula ödülü aldı. 

15 kitaba, 60 sergi, panel ve konferansa katkıda bulundu. Birçok dergi, blog ve gazetede yazıları yayımlandı. 

Halen Reklamcılık Vakfı Denetleme Kurulu Üyesi, Türkiye Böbrek Vakfı Mütevelli Üyesi, Marmara Üniversitesi Cumhuriyet Müzesi Danışma Kurulu Üyesi ve Doğuş Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümü Danışma Kurulu Üyesidir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynakça:
endermerter.com
turizmsurasi.ktb.gov.tr/TR-204173/ender-merter.html

 

* Biyografi metinleriyle ilgili düzeltme talepleriniz olması halinde lütfen "Bize Ulaşın".


Ender Merter ile ilgili bir anınızı yazmak için lütfen giriş yapın.

DİĞER YAZILAR